Energetyczny Blog

Jak trenować w czasie wakacyjnych upałów?
12.07.2018

Sport to zdrowie? Niestety, bez odpowiedniego przygotowania nie zawsze. O czym pamiętać, by aktywność fizyczna podczas wakacyjnych upałów przynosiła nam maksimum satysfakcji i była bezpieczna?

Za oknem 30 stopni Celsjusza, słońce praży, a na niebie nie widać ani jednej chmurki? Taka pogoda nie oznacza, że powinniśmy zaszyć się w chłodnym domu i zapomnieć o grze w piłkę czy bieganiu. Ważne jednak, by w aktywności fizycznej stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

PO PIERWSZE, WODA

- Kluczową kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu – mówi Jan Marczyński z Zakładu Usprawniania Leczniczego Instytutu Matki i Dziecka. - Zawsze podczas wypoczynku na świeżym powietrzu powinniśmy mieć przy sobie butelkę wody – podkreśla.

Aby organizm funkcjonował prawidłowo, powinniśmy dostarczać mu co najmniej 1,5 do 2 litrów wody dziennie. W zależności od pogody i naszej aktywności fizycznej może być jednak potrzebne zdecydowanie więcej płynów. Musimy pamiętać, żeby stale uzupełniać braki, szczególnie gdy dużo i intensywnie trenujemy.

PO DRUGIE, SŁOŃCE

- Nie zapominajmy również o ochronie naszej skóry – ostrzega rehabilitant.  - Pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich wodoodpornych filtrów UV oraz o nakryciu głowy – dodaje.

Warto, by korzystanie z kremu i czapki stało się dla nas zdrowym nawykiem. Zwłaszcza, że pogoda bywa zwodnicza. Czasem wydaje się, że słońce cały dzień schowane jest za chmurami, jednak cały czas działa, co może skutkować oparzeniami wrażliwej skóry, a w skrajnych przypadkach nawet udarem słonecznym.

PO TRZECIE, ROZSĄDEK

- Kiedy mamy trochę wolnego czasu, wielu z nas nie schodziłoby z boiska przez cały dzień. Ja też tak miałem, z czasem jednak nauczyłem się, że we wszystkim potrzebny jest umiar – mówi Marek Citko, ambasador Drużyny Energii, były piłkarz.

Rozsądnie jest zrobić sobie przerwę, gdy temperatura i nasłonecznienie są największe. Eksperci podają, że najcieplej w ciągu dnia jest zazwyczaj między godziną 15 a 18, a najwyższe promieniowanie ma miejsce w godzinach od 12 do 13. Zamiast biegać wtedy po nieosłoniętym boisku, powinniśmy poświęcić ten czas na aktywność, którą możemy realizować w cieniu.

NIE ZMARNUJ WAKACJI!

„W czasie deszczu dzieci się nudzą” – śpiewała Barbara Krafftówna. W czasie słonecznej pogody nie powinniśmy mieć z tym problemu. Pamiętajmy tylko o odpowiednim nawodnieniu, ochronie przed słońcem i zdrowym rozsądku. Z takimi kompanami wakacje okażą się nie tylko bezpieczne, ale i udane.