Energetyczny Blog

Niezastąpiony nie tylko na boisku? Trener
25.06.2018

Pamiętacie swojego pierwszego wuefistę? Czy potrafił rozpalić w Was pasję do sportu? Dla młodego sportowca pierwszy trener jest nie tylko osobą, która kształtuje ścieżkę jego kariery, ale również przekazuje wartości i rozwija emocjonalnie.

Jaki powinien być idealny trener młodzieży? Musi mieć świadomość, że na zawsze zapisuje się w pamięci młodych zawodników. Uczy ich pokory i samozaparcia. Zaszczepia zdrowy rozsądek, niezbędny w sporcie oraz jest drogowskazem, nie tylko na drodze taktycznej. Bartosz Ignacik, ambasador Drużyny Energii, tak właśnie zapamiętał swojego pierwszego nauczyciela wychowania fizycznego - Wspominam go bardzo dobrze. To on zaszczepił we mnie gen rywalizacji, tak ważnej, jeśli nie najważniejszej w sporcie, ale też przydającej się w życiu - wspomina.

Trener musi pamiętać, że dla najmłodszych jest autorytetem w każdej dziedzinie życia – zawsze daje im przykład. Osiągnie sukces, jeśli jest nie tylko nauczycielem, ale też przyjacielem - podkreśla Marek Citko, były reprezentant Polski w piłce nożnej. Nie oznacza to jednak, że trener zawsze musi być miły. - Dobry trener musi być pasjonatem, dobrym psychologiem oraz trzymać dyscyplinę w drużynie. Dla młodego sportowca współpraca z nauczycielem wychowania fizycznego jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie w młodym wieku człowiek najwięcej się uczy – podkreśla.

TRENERZY W DRUŻYNIE ENERGII

- Takich dobrych trenerów mieliśmy okazję spotkać, jeżdżąc po całej Polsce z finałami Drużyny Energii – podkreśla Grzegorz Bałkowiec, zastępca dyrektora departamentu marketingu i komunikacji Energi SA. – Szkoły, które odwiedzaliśmy, były bardzo różne: duże, małe, w niewielkich miejscowościach i wielkich miastach. Tym, co je łączyło, byli właśnie charyzmatyczni nauczyciele wychowania fizycznego – zaznacza.

Rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie odniesienie sukcesu w Drużynie Energii bez zaangażowania nauczyciela wychowania fizycznego. – Byłem pod ogromnym wrażeniem tego, jakie osoby spotkaliśmy na swojej drodze podczas realizacji projektu. Patrzyłem na zaangażowanie i pasję ludzi, którzy wspierali swoich podopiecznych podczas konkursów oraz motywowali do nagrywania filmików – ocenia Krzysztof Ignaczak, były mistrz świata i Europy w piłce siatkowej. – Skoro są tacy trenerzy, jest szansa dla młodych ludzi w Polsce – podkreśla.

LICZY SIĘ PASJA

Jednym z założeń Drużyny Energii było danie szansy nauczycielom wychowania fizycznego z mniejszych miejscowości, którym w klasycznych turniejach trudniej rywalizować z drużynami z dużych szkół. – Tam, gdzie więcej uczniów, zazwyczaj łatwiej skompletować drużynę, która wygrywa na boisku – tłumaczy Krzysztof Golonka, najpopularniejszy sportowy youtuber w Polsce. - Dzięki naszemu projektowi, wykazać się mogą także trenerzy ze szkół, które mają sportową pasję, ale rzadziej sięgają po puchary – podsumowuje.

Wasz nauczyciel wychowania fizycznego ma wszystkie cechy idealnego trenera młodzieży? Zachęćcie go, by w kolejnym roku szkolnym przystąpił ze swoją szkołą do zmagań o tytuł Drużyny Energii!