Aktualności

Ponad 200 szkół zgłosiło się do Drużyny Energii
21.04.2020

Drużyna Energii w czasie pandemii nie zwalnia tempa. Szkoły z całej Polski nadesłały aż 227 zgłoszeń. Jury wyłoni teraz 100 nowych placówek, które powiększy grono szkół będących w projekcie od 2018 i 2019 roku. W ramach 3. edycji akcji szkoły będą rywalizować o atrakcyjne nagrody od Grupy Energa. Celem Drużyny Energii jest zachęcenie jak największej liczby uczniów do ruchu, a pomagają w tym mistrzowie polskiego sportu.

Na zaproszenie do Drużyny Energii odpowiedziały placówki z całej Polski. Zgłoszenia napływały z dużych miast m.in. Olsztyna czy Warszawy oraz mniejszych miejscowości, takich jak Korzeniowo, Piwniczna Zdrój, Gać, Mszalnica, Nowe Łubki czy Mniszek. Najwięcej chętnych do udziału w projekcie odnotowano ze szkół z województwa wielkopolskiego (27 szkół), mazowieckiego (26 szkół) i śląskiego (25 szkół).

Warunkiem przystąpienia do konkursu było przesłanie filmu, w którym uczniowie mieli za zadanie pokazać sportowy charakter swojej szkoły. Mimo pandemii i ograniczenia zajęć stacjonarnych, nauczyciele potrafili zaangażować młodzież do ćwiczeń i nagrywania materiałów wideo w swoich domach. Nagrane smartfonami filmy służyły następnie pedagogom do zmontowania filmu zgłoszeniowego. Z uwagi na panującą sytuację jury dopuściło możliwość użycia materiałów archiwalnych. Mimo to większość placówek przygotowała nowe filmy, pokazujące, że mimo ograniczeń można ćwiczyć w domu i wraz z rówieśnikami wykazać sportowego ducha swojej szkoły.

– Dziękujemy za wszystkie przesłane filmy. Są one żywym dowodem na to, że w czasie pandemii uczniowie, rodzice i nauczyciele nie zapominają o aktywności fizycznej i chętnie ćwiczą w domach – mówi Grzegorz Bałkowiec, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. – Teraz przed nami trudne zadanie, gdyż z 227 ciekawych propozycji musimy wybrać te najlepsze. A poziom rywalizacji jest naprawdę wyrównany. W oczekiwaniu na werdykt zachęcamy wszystkich, by nadal korzystali z lekcji WF-u online, które nasi ambasadorzy przygotowali na stronie DruzynaEnergii.pl – dodaje.

Jury wybierze 100 szkół 

Co dalej będzie działo się w projekcie? Wszystkie zgłoszenia zostaną zweryfikowane formalnie, następnie jury konkursu oceni kreatywność filmów i zakwalifikuje do kolejnego etapu 100 szkół, których wideo otrzyma najwyższe oceny. Wszystkie 100 placówek otrzyma zestawy 40 strojów sportowych dla uczniów i dresy dla nauczycieli.

Ogłoszenie wyników rekrutacji i start sportowej rywalizacji nastąpi 4 maja. Na tym etapie do Drużyny Energii będą mogli ponownie dołączyć uczestnicy poprzednich edycji, dzięki czemu we współzawodnictwie weźmie udział jeszcze więcej drużyn. Uczniowie z zakwalifikowanych szkół będą mieli za zadanie wykonywać ćwiczenia przygotowane przez ambasadorów w 5 dyscyplinach sportowych. Nagrania każdego z uczniów trafią do nauczyciela WF-u, który złoży sprawozdanie z realizacji zadania przez szkołę. Im większy procent wszystkich uczniów z klas 6-8 nagra filmy, tym większa szansa na wygraną.

Lekcje WF-u z gwiazdami sportu 

Rywalizacja w 5 dyscyplinach będzie trwać równolegle, a harmonogram będzie dostosowany do aktualnej sytuacji epidemicznej. Na drużyny, które zanotują najwyższą frekwencję i będą najlepiej wykonywały różnorodne zadania sportowe przygotowane przez ambasadorów akcji, czekają prezenty i nagrody indywidualne. W pięciu najlepiej ocenianych szkołach lekcje WF-u poprowadzą utytułowani sportowcy. To m.in. mistrzyni Europy w pchnięciu kulą Paulina Guba, reprezentant Polski w koszykówce Adam Hrycaniuk, były reprezentant Polski w piłce ręcznej Sławomir Szmal, kapitan reprezentacji Polski w ampfutbolu Przemysław Świercz czy wicemistrz Europy OCR Ninja Track Jakub Zawistowski.

Dodatkowo, szkolne reprezentacje wezmą udział w Wielkim Finale akcji na Stadionie Energa Gdańsk. Będzie czekało tu mnóstwo atrakcji, nie tylko tych sportowych!