WIOSENNY PORADNIK MŁODEGO SPORTOWCA

Wiosna napędza do działania i daje zastrzyk pozytywnej energii. Dłuższy dzień, coraz wyższe temperatury i słoneczna pogoda tworzą idealne warunki do podjęcia aktywności fizycznej i próbowania nowych dyscyplin. Jak zabrać się do treningów po długiej zimie?

Niektórzy dopiero zaczynają swoją sportową przygodę, inni wracają do niej po zimie. Okres przeziębień, osłabienie organizmu oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne mogły spowodować przymusową przerwę w uprawianiu sportu. Niezależnie od sytuacji i miejsca, w którym znajduje się młody sportowiec, w obu przypadkach warto pamiętać o kilku rzeczach, aby dobrze, zdrowo i z dawką pozytywnej energii rozpocząć cieplejszy okres roku.

Sport to zdrowie

Pierwsze wiosenne treningi powinny przebiegać w spokojnym, umiarkowanym i dostosowanym do formy tempie. Dobry plan treningowy sprawi, że młody organizm dużo szybciej i lepiej przystosuje się do częstszej aktywności na świeżym powietrzu. Warto o tym pamiętać i stopniowo wprowadzać nowe elementy do treningu, co jest dobre dla zachowania siły oraz zdrowia, a także nie przeciąży organizmu.

- Wszyscy uprawiamy sport dla zdrowia i pogody ducha. Ważne, żeby dzieci robiły to w bezpieczny sposób, który zaprocentuje w przyszłości, a nie spowoduje problemy, chociażby te ze zdrowiem. Sport to zdrowie, ale tylko wtedy, kiedy podchodzimy do niego z głową – przestrzega Izabela Bełcik, znakomita siatkarka i ambasadorka II edycji Drużyny Energii, czyli programu promującego aktywność fizyczną wśród uczniów klas 6-8 szkół podstawowych.

Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie

Należy pamiętać, że pierwsze dni wiosny bywają chłodne, wciąż mogą pojawiać się poranne przymrozki, a ujemne temperatury dopiero co nas opuściły. Wiosna charakteryzuje się zmienną pogodą, dlatego plan treningowy powinien zakładać, że aura za oknem w każdej chwili może nas zaskoczyć i trzeba będzie przystosować się do nowych warunków pogodowych.

Niższe temperatury nie powinny być pretekstem do opuszczenia treningu – wystarczy się na nie właściwie przygotować. Dobrym środkiem zapobiegawczym jest wyjście na trening ubranym „na cebulkę”, dzięki czemu w dowolnym momencie można zdjąć lub z powrotem założyć kurtkę i kontynuować trening w odpowiednim stroju. Czapka, rękawiczki i cienka kurtka powinny stanowić podstawę wiosennej garderoby młodego sportowca.

Najlepsze dyscypliny na wiosnę

Mając odpowiedni plan treningowy i dobrane sportowe ubrania, można przystąpić do działania i wybrać najlepszą dla siebie formę aktywności sportowej. Dyscyplin jest całe mnóstwo i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, jednak Drużyna Energii przede wszystkim poleca sporty zespołowe, w które można grać zarówno na świeżym powietrzu, jak i w zadaszonej hali sportowej.

- Nie bez powodu zachęcamy dzieci do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. Poza aspektami czysto sportowymi, dzieci uczą się współpracy, zasad fair play i po prostu świetnie się bawią, spędzając wspólnie czas – tłumaczy Bartosz Ignacik, dziennikarz sportowy Canal+ i ambasador Drużyny Energii.

Jeśli chcemy spróbować czegoś innego, warto bliżej przyjrzeć się bieganiu, które stanowi dobre uzupełnienie treningu w każdej dyscyplinie, ale może być też treningiem samym w sobie. Wiosną wybór może paść również na rower, który jest chyba najprostszym i najprzyjemniejszym sposobem na sportowe przywitanie wiosny.

Ruch dobry na każdą porę roku

Wiosną dużo łatwiej wprowadzić i wypracować dobry nawyk niż w każdą inną porę roku. Warto wykorzystać ten czas i spożytkować nową energię na zrobienie czegoś dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Załączniki