TEAM SPIRIT KLUCZEM DO OSIĄGNIĘCIA SUKCESU

Skończył się miesiąc niezwykłych piłkarskich emocji. W tym czasie podziwialiśmy wielkie gwiazdy i młode talenty, a na koniec zwyciężyła gra zespołowa. Ten turniej wyraźnie pokazał, że największą siłą jest drużyna, a nie indywidualności, które ją budują. Jak zatem zadbać o dobrą atmosferę w drużynie, aby przełożyła się na korzystny wynik?

Mówi się, że najważniejszym czynnikiem, który buduje atmosferę w grupie są dobre wyniki osiągane przez drużynę. Jednak bez dobrej atmosfery już na starcie, wysokie rezultaty będą niemożliwe do osiągnięcia. Tym samym budowanie zespołu należy zacząć od budowania relacji w grupie. Nie od dziś wiadomo, że dobrą atmosferę w szatni zawodnicy przekładają na boisko, a jedność w drużynie wpływa na grę zespołową, która niewątpliwie jest kluczem do sukcesu. Sportowa rywalizacja na boisku powinna zatem zacząć się od dobrej zabawy i od wzajemnego szacunku, bo to wszystko składa się na atmosferę. Tak zwany team spirit, czyli jedność zawodników, może mieć ogromne znaczenie w kluczowym momencie, dlatego inwestycja w relacje w drużynie jest inwestycją w sportowy wynik.

- Wydaje mi się, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są relacje między zawodnikami na boisku. Mimo, że nawet zdobywając Mistrzostwa Świata nie wszyscy się przyjaźniliśmy, to wszyscy ogromnie się szanowaliśmy. Wtedy klimat w kadrze, jaki wokół niej był naprawdę niesamowity, niosły nas emocje kibiców i atmosfera wokół, przez co sami nakręcaliśmy się pozytywnie do działania – opowiada Krzysztof Ignaczak, Mistrz Świata w siatkówce.

Przekucie dobrej atmosfery w szatni w sukces na boisku jest po części zadaniem trenera, który nie tyko szkoli zawodników, ale przekazuje im wartości, które są w sporcie bardzo ważne. Trener w kwestii tworzenia klimatu w drużynie ma wielką rolę do odegrania, to on buduje skład i organizuje pracę zawodników na boisku i poza nim. Szczególnie ważnym zadaniem będzie tutaj stworzenie hierarchii w zespole i przekazywanie pozytywnej energii od samego początku.

Na pewno najskuteczniejszym narzędziem trenera będzie rozmowa, która jest magicznym środkiem w relacjach między ludźmi. Wyjaśnienie kwestii na bieżąco, zarówno między trenerem i zawodnikami, jak też zawodników między sobą jest ważne dla funkcjonowania całego zespołu. Trener ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ z jednej strony powinien budzić szacunek i być mediatorem, ale finalnie musi być też dobrym przyjacielem.

Dobrą atmosferę tworzy się także poprzez czas spędzony wspólnie na treningach, meczach i wyjazdach, kiedy zawodnicy uczą się siebie nawzajem. Jednak relacje poza boiskiem są równie ważne.

- Zrozumienie i zaakceptowanie nawyków innych ma ogromne znaczenie, ponieważ drużyna to zbiór różnych charakterów, indywidualności. Dlatego tylko dzięki pokonywaniu uprzedzeń możemy osiągnąć wspólny cel, o czym przekonaliśmy się na wielu turniejach – dodaje Krzysztof Ignaczak.
 
Drużyna jest drużyną nie tylko podczas meczów czy treningów. Członkowie teamu pozostają jego częścią nawet w czasie wolnym, rozumieją wzajemnie swoje problemy, wspierają się i poświęcają sobie czas. Tutaj trzeba pamiętać o jednym - mimo że każdy ma swoje prywatne życie, to granie w drużynie powinno być czymś więcej niż hobby czy nawet zawodem. Budowanie relacji w drużynie jest elementem budowania zespołu, dlatego ważne, aby pamiętać, że tak samo ważne będzie wsparcie po porażce, jak i wspólna celebracja zwycięstwa.

Załączniki