Za nami dni nieprawdopodobnych emocji, tysiące wspólnie spalonych kalorii i ocean uśmiechów. Oficjalna trasa 9. edycji Drużyny Energii dobiegła końca! Odwiedziliśmy pięć wyjątkowych placówek, które swoim zaangażowaniem, kreatywnością i niezłomnym duchem wywalczyły awans do Wielkiego Finału. Zobaczcie, jak pod wodzą naszych niezrównanych Kapitanów i Ambasadorów szkolne sale gimnastyczne zamieniły się w najgłośniejsze sportowe areny w kraju!
Ta edycja już teraz zapisała się w historii jako absolutnie rekordowa. Jak podkreśla Natalia Somnicka, koordynatorka projektu: – To jest już dziewiąta edycja. Wyjątkowa i rekordowa, bo do etapu sportowego zakwalifikowało się aż 527 szkół z całej Polski! Prawdziwa siła drzemie w drużynie – wtedy, kiedy się wspieramy, wierzymy w siebie i razem walczymy, nie poddając się.
Poziom był tak wysoki, że o awansie decydowały ułamki punktów. Jednak to właśnie wyróżniona piątka udowodniła, że dla Drużyny Energii nie ma rzeczy niemożliwych. Ruszyliśmy w trasę, by na własne oczy zobaczyć tę legendarną moc. Oto jak wyglądała nasza podróż, ramię w ramię, z młodymi mistrzami!
Przystanek 1: Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzeszowie Górnym
Kategoria: Mała Szkoła | Żywioł: Słońce | Kapitan: Jakub Schenk / Magdalena Makurat
Naszą trasę rozpoczęliśmy z wielkim przytupem w Krzeszowie Górnym. To oficjalnie najmniejsza placówka w historii całego projektu, ale sportowy duch, jaki drzemie w tych dzieciakach, bez problemu zapełniłby całe województwo! Pod wodzą Magdaleny Makurat, która podczas wizyt w szkołach zastępowała Jakuba Schenka, hala rozbłysła najjaśniejszym blaskiem.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem dzisiejszego dnia. Jestem mega dumna z moich nauczycieli i z dzieci. Osiągnęliśmy wielki sukces. Taka mała szkoła... Jest to historyczne wydarzenie nie tylko dla naszej placówki, ale też chyba dla całej gminy i województwa podkarpackiego – mówiła wzruszona Edyta Igras, dyrektorka szkoły.
Uczniowie dali z siebie wszystko, trenując ramię w ramię z Ambasadorami. Krzeszów Górny udowodnił całemu krajowi ponadczasową prawdę: rozmiar szkoły nie ma znaczenia, gdy gra się z sercem!
– Taka mała szkoła, a tak może wiele. Niezależnie od tego, czy duża, czy mała, ważne jest to, jaka tu drzemie energia. A tutaj jej nie brakuje! Marzenia się spełniają i warto brać udział w takim programie – dodała Anna Mucha, nauczycielka.
Przystanek 2: Szkoła Podstawowa w Sieprawiu
Kategoria: Wielka Szkoła | Żywioł: Wiatr | Kapitan: Piotr Papaj
Kolejny przystanek to Siepraw, przez który przeszedł prawdziwy, błękitny huragan energii! W tej ogromnej, masowej kategorii kluczem do sukcesu była bezbłędna współpraca całego zespołu. Dzieciaki pokazały perfekcyjne zgranie, a z trybun niósł się ogłuszający doping.
– Sami widzicie, jakie tu mamy emocje i super zabawę! Tyle dzieciaków daje z siebie wszystko. To jest masa pozytywnej energii! Tylko się cieszymy z tego, a na finale będzie tego jeszcze więcej – relacjonował na gorąco Piotr Papaj.
Sukces w kategorii dużych szkół to powód do niezwykłej dumy dla całej lokalnej społeczności.
– Byliśmy tak zaskoczeni awansem, że musieliśmy ochłonąć. To złączyło całą naszą społeczność! Jesteśmy mega szczęśliwi, że mogliśmy wypromować naszą szkołę i że usłyszą o nas inni. Nasze uczennice same wypatrzyły ten konkurs, przyszły do nas i decyzja była tak szybka, że nie było czasu na zastanowienie – trzeba było po prostu działać! – opowiadały z entuzjazmem Beata Buczyńska, wicedyrektorka szkoły oraz Zofia Widzisz, nauczycielka.
Przystanek 3: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stobnie Siódmym
Kategoria: Średnia Szkoła | Żywioł: Woda | Kapitan: Barbara Brotaj
Trzeci dzień należał do Drużyny Wody! W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stobnie Siódmym płynęliśmy niezwykle silnym nurtem sportowej pasji. Ta szkoła od samego początku rywalizacji urzekała swoją kreatywnością i uporem w dążeniu do celu.
– Wow! To są ogromne emocje. Jesteśmy przeszczęśliwi, że udało nam się dotrzeć do finału. Za trzecim razem w końcu jest, mamy to! W momencie, kiedy dowiedzieliśmy się z social mediów, że na liście jest nasza szkoła, radość nasza i dzieci była nie do opisania – przyznała Izabela Kolasińska, dyrektorka szkoły.
Pod wodzą Kapitan Barbary Brotaj lekcja WF-u była pokazem płynności, doskonałej organizacji i wzajemnego wsparcia, które objęło absolutnie wszystkich uczniów.
– Myślę, że takie dzieci to jedyne na świecie są, nie ma z nimi żadnego problemu. Ta gra jest piękna dlatego, że wszyscy mogą się poczuć sportowcami. Nie tylko ci przygotowani do zawodów, ale cała społeczność szkolna. Każda klasa w całości brała w tym udział. To jest najpiękniejsze – podsumował Cezary Piotrowski, nauczyciel WF-u.
Przystanek 4: Szkoła Podstawowa w Liniewie
Kategoria: Duża Szkoła | Żywioł: Ziemia | Kapitan: Hanna Maliszewska
Zrobiliśmy też mocne lądowanie na zielonym terenie Szkoły Podstawowej w Liniewie. To placówka, która pokazała nam, czym są prawdziwie solidne, niezłomne fundamenty drużynowości. Co najciekawsze - Liniewo dokonało tej sztuki jako absolutny debiutant w programie!
– Bardzo się cieszę, że to dzisiaj już jest ten dzień. Jestem w swojej szkole i to jest moja drużyna! Dzieci naprawdę świetnie się przygotowały. Będę im mocno kibicować i mam nadzieję, że w finale zdobędziemy złoto! – zapowiadała z uśmiechem kapitan, Hanna Maliszewska.
Wspólna lekcja udowodniła, że od pierwszego dnia projektu uczniowie mieli jasno wyznaczony cel i dążyli do niego z podziwu godną konsekwencją, co spotkało się z ogromnym uznaniem dyrekcji.
– Bardzo serdecznie dziękujemy Drużynie Energii za to, że mogliśmy brać udział w tak ogromnym przedsięwzięciu. Dziękuję mojej cudownej, wspaniałej młodzieży i moim trenerom. Jesteście doskonali i jestem z was ogromnie dumna – mówiła Hanna Szynalewska, dyrektorka szkoły.
Przystanek 5: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowinie
Kategoria: Dzika Karta | Żywioł: Serce | Ambasador: Przemysław Gizak / Michał Danilczuk
Wielką trasę zwieńczyliśmy tam, gdzie sportowe serce bije najmocniej – w Bukowinie! Ta szkoła to absolutny weteran Drużyny Energii. Pokazali całej Polsce, że sukces buduje się krok po kroku, dzięki niesamowitej cierpliwości i lojalności wobec projektu. Emocje tego dnia doskonale oddały słowa dyrekcji.
– Na Kaszubach mamy takie piękne powiedzenie: „Belne słowò òdmyka serce”, czyli dobre słowo otwiera serce. Jak tutaj nie mieć dobrego słowa i wdzięczności w sercu, kiedy spotykamy się w tak wspaniałych okolicznościach? Nasza szkoła osiągnęła cel, do którego dążyła siedem lat. Z kolei dyrekcja szkoły w Cewicach w swojej ogromnej gościnności otworzyła dla nas swoje drzwi – to bardzo miły gest sąsiedzkiej pomocy w przypadku, kiedy nie mamy jeszcze własnej sali gimnastycznej – mówiła z dumą Elżbieta Tandek, dyrektorka szkoły w Bukowinie.
I dodała: – Dziękuję firmie Energa i organizatorom za piękną inicjatywę, która łączy i inspiruje. Kiedy startowaliśmy w dziewiątej edycji projektu, udowodniliśmy całej Polsce, że prawdziwa pasja, energia i ten kaszubski upór nie potrzebują wielkich murów. One rodzą się w sercach!
Niezwykłe zaangażowanie placówki dostrzegli również sami organizatorzy.
– Szkoła z Bukowiny jest z nami od siedmiu lat. To placówka z potężną determinacją, która w pełni zasługuje na to, by wreszcie znaleźć się w tej finałowej piątce – podkreślił Piotr Budnarowski, kierownik Wydziału Zarządzania Marketingowego Energi SA.
Z kolei wzruszony nauczyciel z Bukowiny, Krzysztof Kolke, podsumował: – Siedem długich lat walczyliśmy o ten piękny finał. Dla nas to ogromny zaszczyt i duma. Wiemy, że zwycięzcami jesteśmy my wszyscy: uczniowie, nauczyciele, trenerzy i organizatorzy. Wielkie brawa dla Drużyny Energii!
To dopiero przedsmak Wielkiej Gry!
Te pięć dni w trasie pokazało nam najpiękniejsze oblicze szkolnego sportu. Wizyty w terenie oficjalnie dobiegły końca, ale to nie czas na odpoczynek. Wszystkie pięć drużyn spotka się już lada moment na profesjonalnym parkiecie podczas Wielkiego Finału w Gdyni!
Jak przypomina Natalia Cebula, koordynatorka projektu: - Najważniejsze w programie jest to, że nie wyklucza on nikogo. Każda szkoła – i mała, i duża, i ta średnia, ma równe szanse, bo liczy się frekwencja i zespołowość. I to jest prawdziwy duch Drużyny Energii - walka fair play, wzajemne motywowanie się i wsparcie.
Ideę tego wspaniałego zwieńczenia akcji doskonale podsumowuje Magdalena Marszałkowska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.
– Do finałowych szkół w całej Polsce trafi ponad 75 tysięcy złotych na wyposażenie sportowe ich cudownych przestrzeni. I to jest najważniejsze. Oprócz ćwiczeń sportowych ogromnie ważna jest też ta wspaniała atmosfera, którą tutaj widzimy. Dzieciaki się świetnie bawią, tworzą wspólne zespoły, uczą się odpowiedzialności, wspólnoty i odwagi. Drużyna Energii to nie tylko projekt sportowy, to wspólna pasja do tworzenia czegoś naprawdę świetnego.
Dziękujemy wszystkim koordynatorom, dyrektorom, rodzicom i przede wszystkim Wam, niesamowitym uczniom za to, że włączyliście z nami zielone światło dla sportu.